News in myfund.pl ![]() Information about new features of myfund.pl. No new posts. PPK (2026-06-19 09:55:17) Racja, zrobiłem to przez import transakcja zamiast import operacji PPK. Dzięki za odp!... PPK (2026-06-19 09:52:39) Sprawdziłem to przed chwilą i ten problem u mnie nie wystąpił. Może wcześniej inaczej zaimportowałe... PPK (2026-06-19 09:40:30) Odświeżam temat! Jak zaimportować nowe wpłaty z PPK w inPZU (tak aby nie wpisywać ich ręcznie), ... XTB - możliwość zamykania dowolnej operacji kupna - podsumowanie zmian (2026-06-17 20:24:13) Dzięki Damian. Robisz świetną robotę. Pozdrawiam... Import operacji - nie wybrano pliku / Błąd (2026-06-17 13:18:34) Chyba coś XTB zmieniło (albo mają problem) w generowaniu pliku. Nie wiem dlaczego, ale czasami w pl... | ||
5 wpisów, 2 uczestników | Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku |
| 2025-08-20 14:23 22 wpisy 308 dni temu | Cześć, Zauważyłem że myfund przy zaznaczonej opcji podatek automatycznie dodaje kwotę dywidendy pomniejszoną o 19% (jak dla spółek z GPW). Dla dywidend z USA stawka wynosi dla Polaków zwykle 15%, czyli netto dywidenda powinna wpłynąć 85% dywidendy brutto (wtedy myfund pokaże mniejszy wpływ niż faktyczny na konto). Pozostałe 4% dopłaca się zbiorczo w ramach rozliczenia rocznego PIT z dochodów giełdowych (podatek Belki 19%). Jest to jakaś forma uproszczenia, ale akceptowalna. Czy jest jakiś inny sposób by pokazać w takim scenariuszu faktyczny wpływ dywidendy (czyli 85%)- oczywiście przy rozliczeniu rocznym jest jeszcze problem, że robi się to zbiorczo, np. z XTB, (więc bez przypisania podatku do konkretnego waloru) i przy innym kursie. Pytanie czy ktoś chciałby tak szczegółowo to rozliczać by przypisać te extra 4% do każdego waloru. Niemniej pytam by wiedzieć jakie są możliwe podejścia. Pozdrawiam | |
| 2025-08-20 14:31 12842 wpisy 308 dni temu | Cześć, Cały szkopuł w tym "zwykle". Bo może być 30%, ale dla rezydenta USA może być jeszcze inna stawka. No i może to się dodatkowo zmieniać w czasie (np. może być do jakiegoś czasu 30% a potem 15%). Dla innych rynków jest podobnie. Dlatego można to sobie skonfigurować z menu->Zarządzanie->Ustawienia podatku od dywidend i odsetek. Zobacz też ten wątek na forum https://myfund.pl/index.php?raport=forum&forum=2&topic=3380. Jeżeli chcesz również uwzględnić kurs przeliczenia dywidendy np. z USD na PLN musisz taką automatycznie dodaną dywidendę zmodyfikować - trzeba najpierw w pole "Wartość" wpisać rzeczywistą wartość, jaka wpłynęła na konto w PLN i potem kliknąć ptaszek przy polu "Kurs przeliczeniowy". Pozdrawiam, Damian | |
| 2025-08-20 22:06 22 wpisy 307 dni temu | Dziękuję za odpowiedź. Akurat dywidenda w USD będzie wpływać na konto dolarowe więc przeliczać nie trzeba. Tu chyba nie ma jednego najlepszego rozwiązania. 1/ tak jak jest standardowo (czyli myfund dopisuje 81% dywidendy brutto) przekłamuje gotówkę i późniejsze transakcje (jeśli portfel nie jest bezgotówkowy), 2/ jeśli natomiast zmienimy na podatek 15% (dobrze że taka opcja jest) to gotówka i późniejsze operacje się będą zgadzać jednak stopy zwrotu i wynik na portfelu będzie zawyżony (przez brak podatku 4%), z kolei wyliczenie dla każdego waloru podatku (po rozliczeniu rocznym PIT) i odjęcie go ręcznie wydaje się dość pracochłonne Tu takie pytanie: Czy jest opcja by móc wpisać kwotę zapłaconego podatku (od wszystkich walorów w danym portfelu) jako obciążenie zysku (czyli stopy zwrotu) na danym portfelu? Taka pozycja nie pokazałaby stopy zwrotu per walor, ale przynajmniej urealniłaby stopę zwrotu na całości. Wtedy można byłoby dla papierów w USD wpisać jako podatek 15% (co zapewniłoby zgodność salda gotówkowego) a następnie skorygować łączną stopę zwrotu (na całym portfelu) o te 4%? Takie rozwiązanie wydaje się dość praktyczne i łatwe do wdrożenia. | |
| 2025-08-21 07:28 12842 wpisy 307 dni temu | Powinieneś dodawać operacje takie jak w rzeczywistości. Czyli dywidendę z podatkiem 15%. Potem po rozliczeniu PIT-38 powinieneś dodać operację podatku z menu->Operacje->Operacje gotówkowe->Podatek. Wówczas zysk dla całego portfela będzie się zgadzał z tym w rzeczywistości. Pozdrawiam, Damian | |
| 2025-08-21 10:39 22 wpisy 307 dni temu | Dziękuję. Dokładnie mi o to chodziło :). Pozdrawiam | |