New posts in the forum
myfund.pl user forum
There are no new forum posts.


Ustawienia menu - klik w logo (2026-06-24 07:03:21)
  Witaj,


Link do Kokpitu jest z ikonki zaznaczonej na załączonym obrazku.


Zapiszę w rzeczach do ...

Ustawienia menu - klik w logo (2026-06-23 23:37:45)
  Prosiłbym o opcję w "Konto > Ustawienia menu" pozwalającą na zmianę linka pod logo myfund (lewy górn...

Wskaźnik efektywności operacyjnej - Handlowy Kapitał Obrotowy Netto (KONH) (2026-06-23 21:37:02)
  Ad2. Zrobione.


Pozdrawiam,

Damian...

Cognor Holding: w oczekiwaniu na efekty SAFE i nowych ceł [Analiza] (2026-06-23 20:44:19)
  Cześć,



Na sii.org.pl pojawiła się analiza Cognor Holding: w oczekiwaniu na efekty SAFE i ...

Różnica stopa zwrotu (2026-06-23 17:40:15)
  Witaj,


O którą grupę chodzi i czy o stopę zwrotu pokazywaną w Kokpicie czy w tabelce ze składem p...

PPK Generali (2026-06-23 17:35:03)
  Cześć,


Import PPK robisz z <b>menu->Operacje->Import operacji->Import operacji PPK...

Różnica stopa zwrotu (2026-06-23 17:05:01)
  Przepraszam jak to pytanie już padło i nie znalazłem odpowiedzi. Ale z czego wynika różnica stopy zw...

PPK Generali (2026-06-23 16:13:13)
  Hej, gdy używam tego pliku z forum to przy imporcie funduszu "Generali (dawniej Union Investmen...

Przewodnik po nadchodzących ETF na spółki MANGOS (2026-06-23 12:05:25)
  Cześć,



Na ppcg.com.pl pojawiła się analiza Przewodnik po nadchodzących ETF na spółki MANG...

Czytelność aplikacji (2026-06-23 09:28:55)
  W tym roku rusza projekt stworzenia całkiem nowych aplikacji mobilnych - na pewno ten temat będzie z...

Czytelność aplikacji (2026-06-23 09:21:52)
  Chodzi mi o aplikację na telefon. Na stronie internetowej wszystko jest czytelne.

Postaram się wrz...

Czytelność aplikacji (2026-06-23 09:15:50)
  Dzień dobry,


Napisz proszę, o którym dokładnie miejscu w serwisie piszesz - dodam separator tysię...

Czytelność aplikacji (2026-06-23 08:58:50)
  Dzień dobry,


Na stronie internetowej duże kwoty są czytelne. W aplikacji jest np. zapisane 850000...

Strategia SR - miejsce w poprzednim rankingu (2026-06-22 21:36:44)
  Dodałem wykres dla top 10 spółek z rankingu.


Damian...

Błąd importu operacji- komunikat o ujemnym saldzie (2026-06-22 20:55:46)
  Dzięki za info.


Damian...

błąd w średniej cenie zakupu (2026-06-22 19:29:04)
  Nie aktualne. ...

Błąd importu operacji- komunikat o ujemnym saldzie (2026-06-22 19:08:05)
  Ok, ogarnąłem sam. Najpierw zaimportowalem tylko operacje sprzedaży. Następnie wymusiłem konto inwes...

Błąd importu operacji- komunikat o ujemnym saldzie (2026-06-22 19:00:56)
  Muszę odświeżyć temat, bo znów jest ten sam problem. Sprzedałem jeden etf, kupiłem inny i nie mogę z...

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:42:59)
  Dzięki, teraz jest OK, pozdrawiam....

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:36:05)
  Witaj,


To problem u dostawcy danych - chyba tylko dla walorów notowanych w Londynie w USD.


Na ...

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:20:35)
  Poprzednia cena $198.42, teraz pokazuje ponad $15000, ale niestety to nieprawda.

Szkoda, bo ładny z...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:19:11)
  Dodaj taką opcję dla PRO, żeby czasem pokazywało mocno zawyżone zyski. Fajny zastrzyk dopaminy na po...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:09:00)
  już naprawione;P...

Możliwość wyłączenia operacji typu _zmiejszenie/dopłata do depozytu kontraktu_ (2026-06-22 10:05:06)
  Witaj,


Trzeba dodać samemu.

Chyba, że masz rachunek w Bossa to można zaimportować z <b>men...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:02:50)
  u mnie 3.5 bańki było xD...

News in myfund.pl
Information about new features of myfund.pl.
No new posts.


PPK (2026-06-19 09:55:17)
  Racja, zrobiłem to przez import transakcja zamiast import operacji PPK.


Dzięki za odp!...

PPK (2026-06-19 09:52:39)
  Sprawdziłem to przed chwilą i ten problem u mnie nie wystąpił.

Może wcześniej inaczej zaimportowałe...

PPK (2026-06-19 09:40:30)
  Odświeżam temat!


Jak zaimportować nowe wpłaty z PPK w inPZU (tak aby nie wpisywać ich ręcznie), ...

XTB - możliwość zamykania dowolnej operacji kupna - podsumowanie zmian (2026-06-17 20:24:13)
  Dzięki Damian. Robisz świetną robotę.

Pozdrawiam...

Import operacji - nie wybrano pliku / Błąd (2026-06-17 13:18:34)
  Chyba coś XTB zmieniło (albo mają problem) w generowaniu pliku.

Nie wiem dlaczego, ale czasami w pl...

Forum Dywidendy z USA a podatek

5 wpisów, 2 uczestników

Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku

2025-08-20 14:23
308 dni temu
Metrotest
22 wpisy
Cześć,
Zauważyłem że myfund przy zaznaczonej opcji podatek automatycznie dodaje kwotę dywidendy pomniejszoną o 19% (jak dla spółek z GPW). Dla dywidend z USA stawka wynosi dla Polaków zwykle 15%, czyli netto dywidenda powinna wpłynąć 85% dywidendy brutto (wtedy myfund pokaże mniejszy wpływ niż faktyczny na konto). Pozostałe 4% dopłaca się zbiorczo w ramach rozliczenia rocznego PIT z dochodów giełdowych (podatek Belki 19%).

Jest to jakaś forma uproszczenia, ale akceptowalna.

Czy jest jakiś inny sposób by pokazać w takim scenariuszu faktyczny wpływ dywidendy (czyli 85%)- oczywiście przy rozliczeniu rocznym jest jeszcze problem, że robi się to zbiorczo, np. z XTB, (więc bez przypisania podatku do konkretnego waloru) i przy innym kursie. Pytanie czy ktoś chciałby tak szczegółowo to rozliczać by przypisać te extra 4% do każdego waloru.

Niemniej pytam by wiedzieć jakie są możliwe podejścia.

Pozdrawiam
 
2025-08-20 14:31
308 dni temu
myfund.pl
12842 wpisy
Cześć,

Cały szkopuł w tym "zwykle". Bo może być 30%, ale dla rezydenta USA może być jeszcze inna stawka. No i może to się dodatkowo zmieniać w czasie (np. może być do jakiegoś czasu 30% a potem 15%).
Dla innych rynków jest podobnie.

Dlatego można to sobie skonfigurować z menu->Zarządzanie->Ustawienia podatku od dywidend i odsetek.

Zobacz też ten wątek na forum https://myfund.pl/index.php?raport=forum&forum=2&topic=3380.

Jeżeli chcesz również uwzględnić kurs przeliczenia dywidendy np. z USD na PLN musisz taką automatycznie dodaną dywidendę zmodyfikować - trzeba najpierw w pole "Wartość" wpisać rzeczywistą wartość, jaka wpłynęła na konto w PLN i potem kliknąć ptaszek przy polu "Kurs przeliczeniowy".

Pozdrawiam,
Damian
 
2025-08-20 22:06
307 dni temu
Metrotest
22 wpisy
Dziękuję za odpowiedź.

Akurat dywidenda w USD będzie wpływać na konto dolarowe więc przeliczać nie trzeba.
Tu chyba nie ma jednego najlepszego rozwiązania.
1/ tak jak jest standardowo (czyli myfund dopisuje 81% dywidendy brutto) przekłamuje gotówkę i późniejsze transakcje (jeśli portfel nie jest bezgotówkowy),
2/ jeśli natomiast zmienimy na podatek 15% (dobrze że taka opcja jest) to gotówka i późniejsze operacje się będą zgadzać jednak stopy zwrotu i wynik na portfelu będzie zawyżony (przez brak podatku 4%), z kolei wyliczenie dla każdego waloru podatku (po rozliczeniu rocznym PIT) i odjęcie go ręcznie wydaje się dość pracochłonne

Tu takie pytanie: Czy jest opcja by móc wpisać kwotę zapłaconego podatku (od wszystkich walorów w danym portfelu) jako obciążenie zysku (czyli stopy zwrotu) na danym portfelu? Taka pozycja nie pokazałaby stopy zwrotu per walor, ale przynajmniej urealniłaby stopę zwrotu na całości. Wtedy można byłoby dla papierów w USD wpisać jako podatek 15% (co zapewniłoby zgodność salda gotówkowego) a następnie skorygować łączną stopę zwrotu (na całym portfelu) o te 4%?

Takie rozwiązanie wydaje się dość praktyczne i łatwe do wdrożenia.
 
2025-08-21 07:28
307 dni temu
myfund.pl
12842 wpisy
Powinieneś dodawać operacje takie jak w rzeczywistości.

Czyli dywidendę z podatkiem 15%.
Potem po rozliczeniu PIT-38 powinieneś dodać operację podatku z menu->Operacje->Operacje gotówkowe->Podatek.

Wówczas zysk dla całego portfela będzie się zgadzał z tym w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Damian
 
2025-08-21 10:39
307 dni temu
Metrotest
22 wpisy
Dziękuję.
Dokładnie mi o to chodziło :).
Pozdrawiam
 
Odpowiadać do tematów na forum mogą tylko zarejestrowani użytkownicy myfund.pl