News in myfund.pl ![]() Information about new features of myfund.pl. No new posts. Nowe wersje aplikacji mobilnych 2023-01-11 (2026-06-04 12:07:13) Cześć, Plan jest taki, żeby w tym roku odpalić projekt wdrożenia całkowicie nowych wersji aplikac... Nowe wersje aplikacji mobilnych 2023-01-11 (2026-06-04 11:47:18) Hej, Czy planowany jest może jakiś update aplikacji mobilnej na iOS? Te widgety byłyby super. Po... Import operacji Forex/CFD (2026-05-31 08:55:05) Cześć, Dodałem poprawne rozpoznawanie tych walorów w module importu Forex/CFD. Pozdrawiam, Da... Import operacji Forex/CFD (2026-05-30 23:25:49) Cześć, Byłaby możliwość dodania CFD: Cattle, Decentraland? Byłbym wdzięczny Pozdrawiam, Adam ... Odsetki od obligacji (2026-05-26 22:29:31) ... | ||
5 wpisów, 2 uczestników | Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku |
| 2025-08-20 14:23 22 wpisy 295 dni temu | Cześć, Zauważyłem że myfund przy zaznaczonej opcji podatek automatycznie dodaje kwotę dywidendy pomniejszoną o 19% (jak dla spółek z GPW). Dla dywidend z USA stawka wynosi dla Polaków zwykle 15%, czyli netto dywidenda powinna wpłynąć 85% dywidendy brutto (wtedy myfund pokaże mniejszy wpływ niż faktyczny na konto). Pozostałe 4% dopłaca się zbiorczo w ramach rozliczenia rocznego PIT z dochodów giełdowych (podatek Belki 19%). Jest to jakaś forma uproszczenia, ale akceptowalna. Czy jest jakiś inny sposób by pokazać w takim scenariuszu faktyczny wpływ dywidendy (czyli 85%)- oczywiście przy rozliczeniu rocznym jest jeszcze problem, że robi się to zbiorczo, np. z XTB, (więc bez przypisania podatku do konkretnego waloru) i przy innym kursie. Pytanie czy ktoś chciałby tak szczegółowo to rozliczać by przypisać te extra 4% do każdego waloru. Niemniej pytam by wiedzieć jakie są możliwe podejścia. Pozdrawiam | |
| 2025-08-20 14:31 12759 wpisów 295 dni temu | Cześć, Cały szkopuł w tym "zwykle". Bo może być 30%, ale dla rezydenta USA może być jeszcze inna stawka. No i może to się dodatkowo zmieniać w czasie (np. może być do jakiegoś czasu 30% a potem 15%). Dla innych rynków jest podobnie. Dlatego można to sobie skonfigurować z menu->Zarządzanie->Ustawienia podatku od dywidend i odsetek. Zobacz też ten wątek na forum https://myfund.pl/index.php?raport=forum&forum=2&topic=3380. Jeżeli chcesz również uwzględnić kurs przeliczenia dywidendy np. z USD na PLN musisz taką automatycznie dodaną dywidendę zmodyfikować - trzeba najpierw w pole "Wartość" wpisać rzeczywistą wartość, jaka wpłynęła na konto w PLN i potem kliknąć ptaszek przy polu "Kurs przeliczeniowy". Pozdrawiam, Damian | |
| 2025-08-20 22:06 22 wpisy 295 dni temu | Dziękuję za odpowiedź. Akurat dywidenda w USD będzie wpływać na konto dolarowe więc przeliczać nie trzeba. Tu chyba nie ma jednego najlepszego rozwiązania. 1/ tak jak jest standardowo (czyli myfund dopisuje 81% dywidendy brutto) przekłamuje gotówkę i późniejsze transakcje (jeśli portfel nie jest bezgotówkowy), 2/ jeśli natomiast zmienimy na podatek 15% (dobrze że taka opcja jest) to gotówka i późniejsze operacje się będą zgadzać jednak stopy zwrotu i wynik na portfelu będzie zawyżony (przez brak podatku 4%), z kolei wyliczenie dla każdego waloru podatku (po rozliczeniu rocznym PIT) i odjęcie go ręcznie wydaje się dość pracochłonne Tu takie pytanie: Czy jest opcja by móc wpisać kwotę zapłaconego podatku (od wszystkich walorów w danym portfelu) jako obciążenie zysku (czyli stopy zwrotu) na danym portfelu? Taka pozycja nie pokazałaby stopy zwrotu per walor, ale przynajmniej urealniłaby stopę zwrotu na całości. Wtedy można byłoby dla papierów w USD wpisać jako podatek 15% (co zapewniłoby zgodność salda gotówkowego) a następnie skorygować łączną stopę zwrotu (na całym portfelu) o te 4%? Takie rozwiązanie wydaje się dość praktyczne i łatwe do wdrożenia. | |
| 2025-08-21 07:28 12759 wpisów 294 dni temu | Powinieneś dodawać operacje takie jak w rzeczywistości. Czyli dywidendę z podatkiem 15%. Potem po rozliczeniu PIT-38 powinieneś dodać operację podatku z menu->Operacje->Operacje gotówkowe->Podatek. Wówczas zysk dla całego portfela będzie się zgadzał z tym w rzeczywistości. Pozdrawiam, Damian | |
| 2025-08-21 10:39 22 wpisy 294 dni temu | Dziękuję. Dokładnie mi o to chodziło :). Pozdrawiam | |