New posts in the forum
myfund.pl user forum
There are no new forum posts.


Import z XTB (2026-06-16 20:34:36)
  dodale portfel z XTB utworzony kilka tygodni temu, wszystko ładnie przeszło , portfel z XTB utworzon...

Import z XTB (2026-06-16 19:25:53)
  Jest już wspierany.

Oczywiście jakby pojawił się jakieś problemy to dawaj znać.


Pozdrawiam,

Dam...

Import z XTB (2026-06-16 19:20:02)
  A czy nowy format jest już w pełni wspierany w MyFund? Właśnie spróbowałem i jakby przeszedł....

Import z XTB (2026-06-16 18:24:40)
  Nie ma sensu pisać bo od 1 lipca wyłączają ten moduł importu i pozostanie tylko nowy moduł.

Mam nad...

Import z XTB (2026-06-16 17:14:38)
  Pośpieszyłem się. Problem dalej występuje.


- Plik eksportu z XTB dla konta prowadzonego w EUR zaw...

Import z XTB (2026-06-16 17:04:33)
  Dzisiaj wygenerowałem nowy eksport z XTB, no i waluta pojawiła się w pliku, a import do MyFund zadzi...

Anthropic na rozdrożu: ewolucja modeli Claude, konflikt z Waszyngtonem i droga do IPO (2026-06-16 12:05:24)
  Cześć,



Na ppcg.com.pl pojawiła się analiza Anthropic na rozdrożu: ewolucja modeli Claude,...

WBTC.PA - nie odświeża się (2026-06-16 11:31:44)
  Witaj,


Już powinny być aktualne.


Dziękuję za zgłoszenie problemu!


Pozdrawiam,

Damian...

WBTC.PA - nie odświeża się (2026-06-16 11:05:24)
  Od 11 czerwca instrument się nie odświeżył. ...

Zmiana klasyfikacji waloru. (2026-06-16 09:09:15)
  Cześć,


Zrobiłem poprawkę na ten problem - teraz przypisanie waloru ma priorytet na przypisaniem g...

Błędne wartość historyczne Bitcoina (2026-06-16 07:43:07)
  Cześć,


namierzyłem źródło tego problemu.

Okazało się, że problem występuje w dni zmiany czasu n...

Błędne wartość historyczne Bitcoina (2026-06-16 00:58:02)
  Mam go! Może to tylko w nocy takie jaja? ;) Poniżej dane z html, widać że jest sześć zer:


data: [...

Import z XTB (2026-06-15 19:24:31)
  Pole jest puste, wygląda to tak:

(iksy oczywiście moje)


Ręcznie sobie wpiszę i zobaczę, co się s...

Zmiana klasyfikacji waloru. (2026-06-15 18:57:01)
  Ten sposób ma pewną wadę jeżeli korzysta się z funkcjonalności "Przypisanie wszystkich walorów ...

Import z XTB (2026-06-15 18:33:56)
  Chyba coś XTB zmieniło (albo mają problem) w generowaniu pliku.

Nie wiem dlaczego, ale czasami w pl...

Import z XTB (2026-06-15 18:15:36)
  Coś chyba przestało działać. Wygenerowałem dziś eksport z XTB z konta prowadzonego w USD i kiedy dzi...

Nie aktualizuje się kurs spółki (2026-06-15 17:40:00)
  Dzień dobry,


Za chwilę powinny się pojawić aktualne notowania - sprawdzam jeszcze dlaczego proble...

Zmiana klasyfikacji waloru. (2026-06-15 17:34:30)
  Witaj,


Możesz skorzystać z funkcjonalności "Własne typy dla walorów" - opcja jest dostę...

Nie aktualizuje się kurs spółki (2026-06-15 17:12:47)
  Dzień dobry,


Po chwilowej poprawie nadal jest problem z kursem NTCL.US, ostatnia aktualizacja kur...

Zmiana klasyfikacji waloru. (2026-06-15 16:45:47)
  Czy można samodzielnie dla własnych portfeli zmienić klasyfikację waloru. Np. aby ETCBTCPL był klasy...

FTSE 100 dywidenda (2026-06-15 16:13:54)
  Bardzo dziękuję i chylę czoła za szybką pomoc i świetną platformę!:)

O, nie znałem tej możliwości, ...

braki na liście instrumentów (2026-06-15 16:10:07)
  Dzień dobry,


Juz dodałem-WEBH.DE.


Pozdrawiam,

Damian...

braki na liście instrumentów (2026-06-15 15:42:13)
  Dzień dobry, Panie Damianie, nie znalazłem też ETF Amundi Core Msci USA Acc, ISIN: IE000FSN19U2, tic...

FTSE 100 dywidenda (2026-06-15 15:21:10)
  Dzień dobry,


Dodałem do bazy WEBH.DE.

Zawsze sam możesz dodać walor z giełd zagranicznych z menu...

Błędne wartość historyczne Bitcoina (2026-06-15 15:17:36)
  Daj znać jakby się powtórzyło - najlepiej od razu zrób zrzut ekranu.


Pozdrawiam,

Damian...

News in myfund.pl
Information about new features of myfund.pl.
No new posts.


Komunikaty ESPI/EBI - mniejsze opóźnienie (2026-06-15 08:01:39)
  Cześć,


mam dla Was dobrą wiadomość dotyczącą komunikatów ze spółek GPW i NewConnect.


Od 15.06....

Import operacji z Binance (2026-06-13 17:23:07)
  Zobacz załącznik.


Damian...

Import operacji z Binance (2026-06-13 17:04:18)
  Taka droga jak w załącznikach jest ok?


(ta wiadomość i powyżej)...

Import operacji z Binance (2026-06-13 17:03:28)
  1...

Dodawanie walorów z giełd zagranicznych (2026-06-12 22:38:15)
  Mogę prosić o dodanie waloru SpaceX? Teraz znajduje mi tylko jakiś tokenized stock i ticker się nie ...

Forum XTB: możliwość zarządzania dowolną, pojedynczą pozycją

16 wpisów, 6 uczestników

Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku

2026-05-29 22:27
18 dni temu
JacekMak
58 wpisów
Witam,
jeśli już było to proszę o podpięcie wątku.
XTB właśnie wprowadza możliwość zamknięcia wskazanej przez Klienta pozycji niezależnie od czasu jej otwarcia. W takim przypadku może nie mieć zastosowania - zasada FIFO.

W związku z tym chciałem podpytać czy MyFund pracuje nad techniczną możliwością takiej właśnie sprzedaży walorów?

Odnośnie kwesti podatkowych to znalazłem taką informację:
art. 24 ust. 10 ustawy o PIT.
Kluczowy przepis:

„Jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i
nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych, przy ustalaniu dochodu
z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych
nabytych najwcześniej.”

Więcej info: https://stooq.pl/n/?f=1761864

Pozdrawiam

Załącznik:
 
2026-05-30 00:45
18 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Witaj,

Tak, znam już ten temat, ale na forum jeszcze nie był podnoszony.

No to będzie „wesoło”… bo z punktu widzenia podatkowego de facto nic nie może zmienić – wyliczenie podstawy opodatkowania (kosztu nabycia) zgodnie z polskim prawem będzie musiało się opierać o FIFO.

Już widzę reklamacje typu „Sprzedałem akcje ze stratą, a mam zysk i podatek do zapłacenia”.

Nie wiem na 100% jak to wygląda z puntu widzenia prawa.
Zwróć jednak uwag na to, że momentem powstania zobowiązania podatkowego jest odpowiedni zapis w KDPW co następuje dwa dni po zawarciu transakcji w systemie transakcyjnym brokera (wówczas z punktu widzenia prawnego przestajesz być właścicielem sprzedanych akcji). Z puntu widzenia tego rejestru (KDPW) "nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych" a co za tym idzie powinno się zastosować metodę FIFO.

Do końca roku i rozliczenia podatku jeszcze ponad pół roku - może pojawią się jakieś analizy wykonane przez osoby kompetentne w temacie prawa podatkowego.

Ale dziękuję za informację – pomyślę czy coś z tym zrobić.

Pozdrawiam,
Damian
 
2026-05-30 03:24
18 dni temu
Me
26 wpisów
Ludzie w internetach często przywołują poniższą indywidualną interpretację jako uzasadnienie poprawności. Co prawda dotyczy akurat ETF i brokera zagranicznego ale KIS wskazuje w interpretacji jako poprawne rozliczenie w oparciu o loty, a nie fifo.

Ba interpretacja KIS wskazuje wręcz, że "zasada FIFO nie powinna być stosowana w tych sytuacjach, gdy będzie Pan potrafił do pakietu sprzedawanych papierów wartościowych (jednostek uczestnictwa w ETF) przypisać rzeczywisty koszt nabycia tychże papierów wartościowych"

https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000007524948,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-13-lutego-2026-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0112-KDIL2-1-4011-929-2025-1-TR.html
 
2026-05-30 09:01
18 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Muszę sprawdzić jak to rozwiązanie dokładnie działa.

Np. czy kupując 100 akcji za 30 PLN i potem 50 akcji za 40 PLN można sprzedać 80 akcji, ale np. 40 tych kupionych za 30 PLN i 40 tych kupionych za 40 PLN?
Czy to będę dwie różne operacje sprzedaży?

Jak to będzie wyglądało w pliku z historią operacji? Czy będzie informacja o powiązaniu operacji kupna i sprzedaży - bez takiej informacji de facto nie będzie możliwy import operacji z uwzględnieniem tego nowego mechanizmu.

No i czy na koniec urzędy skarbowe będą akceptowały taki sposób rozliczania podatku.

Wszelkie wskazówki z Waszej strony są mile widziane.

Damian
 
2026-05-30 14:36
18 dni temu
Me
26 wpisów
Z tego co rozumiem z funkcjonalności aplikacji w xtb i tej interpretacji to wchodzi w grę tylko sprzedaż całych pakietów (lotów) lub na sztuki. Identyfikacja ceny jest wg pakietu (lotu).

Więc w podanym przykładzie na sprzedaż możesz wybrać pakiet 50 szt. za 40 + kolejnych 30 już wg FIFO.
Jeżeli sprzedając nie wybierzesz pakietu 50 tylko od razu dasz (wpiszesz) do sprzedaży 80 szt. to całość będzie FIFO.

Prawa ułamkowe pewnie będą bardziej problematyczne, tam utrudnieniem będzie z pewnością kwestia ewentualnego scalania do pełnej jednostki.

Na razie nie sprzedawałem, więc nie potwierdzę na 100% ani nie zweryfikuję w historii.
 
2026-05-30 16:31
18 dni temu
Maska
125 wpisów
Zobaczymy jak to się rozwinie.
Pamiętacie, jak kilka lat temu, XTB przestało wystawiać PIT-8C dla transakcji z giełd zagranicznych? Później się z tego wycofali.
 
2026-05-30 22:42
17 dni temu
chabov
12 wpisów
Też jestem ciekawy jak to się rozwinie bo to taki troszkę gamechanger.
 
2026-05-31 12:05
17 dni temu
JacekMak
58 wpisów
Witaj Damian,

dzięki za info i podjęcie wyzwania ;)
No i zgadza się, jest jeszcze sporo czasu do końca roku. Z tego co wyczytałem to obecnie taka opcja sprzedaży będzie możliwa tylko w aplikacji moblilnej, brak w xStation. Wg mnie dopóki nie będzie możliwości takiej sprzedaży z xStation dopóty nie będzie exportu i możliwości importu.

Tymczasem, jako techniczne obejście "problemu" w MyFund, mogę chyba tylko zastosować rozbicie kupionych walorów na osobne konta i sprzedaż w taki sposób. A może jest jakieś inne rozwiązanie?

Pozdrawiam
 
2026-05-31 12:47
17 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Tak, użycie różnych kont inwestycyjnych jest tymczasowym rozwiązaniem - ale tak można tylko ręcznie to zrobić.
Obawiam się, że w pliku z historią operacji z XTB nie będzie tej informacji - ale zobaczymy.

Pozdrawiam,
Damian
 
2026-06-01 14:50
16 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Cześć,

Na razie wdrożyłem tylko zamykanie otwartej pozycji.
Nie skutkuje to na razie żadnymi zmianami w obliczeniach.
Samo zamknięcie otwartej pozycji działa i będzie potem użyte w obliczeniach.
Żeby zamknąć otwartą pozycję, trzeba wejść w historię operacji i kliknąć ikonkę "Z".

Pozdrawiam,
Damian
 
2026-06-03 09:47
14 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Cześć,

Zamknięcie pozycji "poza FIFO" jest uwzględnione w:
- średniej cenie zakupów widoku składu portfela,
- tabelce z operacjami kupna składającą się na średnią cenę zakupu (pop-up pojawiający się po najechaniu myszką na wartość średniej ceny zakupu),
- w zamkniętych inwestycjach,
- w obliczaniu podatku.

Dajcie znać jak zauważycie jakieś błędy.

Pozdrawiam,
Damian
 
2026-06-08 21:11
8 dni temu
JacekMak
58 wpisów
Hej,

dzięki za wdrożenie! Będzie trzeba przetestować. Pytanie do użytkowników - ktoś z forum już testował?
Ta ikonka "Z" w historii operacji to zawsze tam była, czy to pojawiło się na potrzeby sprzedaży poza FIFO? Pytam, bo nie zamykałem pozycji wcześniej z histori operacji.

Pozdrawiam.
 
2026-06-08 21:14
8 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Cześć,

Ikonka "Z" pojawiła się kilka dni temu po wprowadzeniu przez XTB możliwości zamykania dowolnej pozycji.

Na razie nie mam zgłoszeń dotyczących problemów z działaniem tej funkcjonalności.

Damian
 
2026-06-09 10:53
8 dni temu
Jake
33 wpisy
Dzień dobry
czy dało by się dodać ikonkę Z również w tabelce która wyświetla się po najechaniu na "Śr. cena zakupu" ?

Obecnie w widoku historii gdzie literka Z już się znajduje jest błąd. Polega na tym, że po dodaniu Z menu operacje robi overflow i nie rysuje się w jednej lini, ostatnia opcja "wykres historyczny liniowy" przeskakuje mi do następnej linijki. Przez co po wejściu do tego widoku ostatnia operacja ta na samym dole jest nieco obcięta od dołu.

Inny efekt tego złego layoutowania.
1. Mam 2 pozycje zakupu i naciskam Z na najniższej z nich.
2. Naciskam ESC
3. Powróciłem do widoku historii ale layout pozycji przesunął się w górę o kilka pixeli :)

Pozdrawiam
 
2026-06-09 12:20
8 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Dzień dobry,

to dobry pomysł - dopisałem twoją prośbę w rzeczach do zrobienia.

Co do przenoszenia ostatniej ikonki do kolejnej linii to zrobiłem małą poprawkę, która powinna rozwiązać ten problem.

BTW - dla tabelki w historii operacji jest wdrożona funkcjonalność automatycznego zapisywania szerokości kolumn po ich zmianie, więc mógłbyś też zmienić sobie sam szerokość tej kolumny i by się atletycznie zapisała.

Pozdrawiam,
Damian
 
2026-06-09 13:04
8 dni temu
myfund.pl
12801 wpisów
Dodałem ikonę "Z" do pop-up, który jest pokazywany po najechaniu myszką na średnią cenę zakupu.

Pozdrawiam,
Damian
 
Odpowiadać do tematów na forum mogą tylko zarejestrowani użytkownicy myfund.pl